banner_005
banner_003
banner_008

Zapraszamy wszystkich sąsiadów, mieszkanki Warszawy oraz miłośników mokradeł na sąsiedzkie spotkanie bagienne wokół Zakola Wawerskiego.

Mieszkasz w okolicy Zakola Wawerskiego? Znasz każdy jego zakamarek? A może nigdy nie słyszałeś o Zakolu lub zawsze chciałaś tam zajrzeć, lecz nie wiedziałaś, gdzie zacząć? Spotkaj się z nami w sobotę 2 października, by lepiej poznać to niezwykłe na mapie Warszawy miejsce, znaleźć odpowiedzi na trapiące Cię pytania o mokradła lub powymieniać się bagiennymi wspomnieniami.

Najpierw pokonamy wspólnie trasę z Zakola Wawerskiego do zastowskiej filii Wawerskiego Centrum Kultury, idąc wzdłuż i co jakiś czas zaglądając w głąb bagna i podmokłych łąk (lecz tym razem nie będą potrzebne kalosze). W WCK Zastów będzie na nas czekał ciepły posiłek i punkt sitograficzny, gdzie na swojej koszulce lub innym materiale będzie można odbić zakolski wzór. O godzinie 15.00 rozpocznie się przedpremierowy pokaz filmu krótkometrażowego osadzonego na Zakolu. Po filmie odbędą się plastyczno-przyrodnicze warsztaty dla dzieci (i innych chętnych!), a resztę zaprosimy do kawiarenki naukowej, w której będzie można posłuchać i porozmawiać z biologiem, bagienną antropolożką, architektem krajobrazu i historyczką sztuki.

Więcej

~

plan dnia:
12.00–14.00 – wspólny spacer z Zakola Wawerskiego do WCK Zastów (punkt spotkania wkrótce!)
14.00–15.00 – posiłek oraz sito (zapraszamy z własnymi materiałami)
15.00–15.30 – przedpremierowy pokaz filmu krótkometrażowego osadzonego na Zakolu
od 15.30 – warsztaty dla dzieci
15.30–18.00 – kawiarenka naukowa o Zakolu Wawerskim: porozmawiaj o mokradłach z biologiem, antropolożką, architektem krajobrazu i historyczką sztuki
18.00–19.00 – sąsiedzkie pogaduszki

Uczestnicy i uczestniczki kawiarenki naukowej:
• dr Iwa Kołodziejska, antropolożka i botaniczka, Instytut Slawistyki PAN
• dr Łukasz Kozub, biolog, Wydział Biologii UW, Centrum Ochrony Mokradeł
• dr hab. inż. Piotr Sikorski, architekt krajobrazu, botanik, Wydział Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu, SGGW
• Bogna Stefańska, historyczka sztuki, Departament Obecności, Muzeum Sztuki Nowoczesnej

~

Zakole Wawerskie to podmokły teren położony niemal w samym centrum Warszawy. Obejmuje zarówno malownicze, w większości niedostępne bagno, jak i rozległe łąki. Zamieszkany jest przez różne istoty – bobry, ptaki, żaby, komary, olsy, trzciny i trawy, a także przez ludzi.

Projekt ZAKOLE ma na celu poszukiwanie nowego sposobu opowiadania i doświadczania miejsc takich jak Zakole Wawerskie, a także przybliżania perspektywy istot zamieszkujących i współtworzących te tereny. Zależy nam na podkreśleniu wagi istnienia podobnych miejsc w miastach, przede wszystkim ze względów przyrodniczych i klimatycznych, ale też na wzięciu pod uwagę złożoności relacji i interesów różnorodnych aktorów związanych z tymi terenami.

fb.com/events/166406642308177
instagram.com/zakole_waw/

~

Wydarzenie organizowane przez grupę ZAKOLE ze wsparciem Krytyki Politycznej w ramach Mediactivisim, we współpracy z Departamentem Obecności w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Wawerskim Centrum Kultury, filią Zastów.

Partner: Centrum Ochrony Mokradeł (CMok)

Aktualności