banner_004
banner_003
banner_007

Już 29 listopada 2023 r. Komisja Środowiska (ENVI) Parlamentu Europejskiego zadecyduje o przyszłości Rozporządzenia w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych (Nature Restoration Law). Środowe głosowanie to „być albo nie być” dla przełomowego prawa, które ma odtworzyć zdegradowane ekosystemy UE oraz zapewnić Europie długofalowy, stabilny rozwój gospodarczy i społeczny. Głosy polskich europarlamentarzystek i europarlamentarzystów mogą być decydujące!

Upłynęły już dwa lata od kiedy Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska odebrała przygotowane przez Centrum Ochrony Mokradeł opracowanie projektu Strategii ochrony mokradeł w Polsce na lata 2022-2032. Jest to dokument, do którego opracowania, przyjęcia i wdrożenia Polska jest zobowiązana jako strona Konwencji o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego, znanej także jako Konwencja Ramsarska. W związku z tym, że cały czas nie doczekaliśmy się oficjalnego uchwalenia Strategii przez rządzących, zdecydowaliśmy się upublicznić całą treść opracowania. Czasu do osiągnięcia ambitnych celów zaproponowanych w Strategii jest coraz mniej, a ochrona i restytucja mokradeł jest jednym z kluczowych narzędzi, których powinniśmy użyć do przeciwdziałania ocieplaniu się klimatu jak również do ograniczania jego negatywnych skutków. 

24 maja obchodziliśmy Europejski Dzień Parków Narodowych. Z tej okazji współtworząca Koalicję 10% Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze wydała publikację zatytułowaną „Propozycja uzupełnienia sieci polskich parków narodowych”. 

W raporcie zaproponowano poszerzenie istniejących parków narodowych oraz utworzenie 25 nowych parków. Na terenie szeregu proponowanych nowych parków narodowych ochroną objęte byłyby mokradła, w szczególności: Mazurski PN, PN Doliny Dolnej Odry, Knyszyński PN, Sobiborski PN, Chełmski PN, Orawski PN, PN Borów Dolnośląskich, PN Puszczy Pilickiej, Wiślański PN, Kaszubski PN, PN Stawy Milickie, PN Puszczy Rominckiej, Odrzański PN. 

55 polskich organizacji pozarządowych i ruchów obywatelskich apeluje do członków Parlamentu Europejskiego o poparcie Rozporządzenia UE w sprawie odtwarzania przyrody.

Centrum Ochrony Mokradeł otwiera nabór do pierwszej edycji Letniej Szkoły Bagiennej, czyli tygodniowego terenowego kursu ekologii i ochrony mokradeł, która odbędzie się w dniach 10-16 lipca 2023 na Podlasiu i Mazowszu. Zapraszamy do zgłaszania się!

Zamieszczamy uwagi Centrum Ochrony Mokradeł złożone w ramach  konsultacji społecznych ekspertyzy dotyczącej opracowania modelu gospodarowania wodą w obszarze Natura 2000 Bagno Wizna PLB200005, wykonanej na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Białymstoku.

W związku z ultrakrótkim terminem konsultacji, wskażemy w tym momencie tylko jeden punkt, który, jeżeli pozostanie w konsultowanym dokumencie, przekreśla pozytywny wpływ programu rolnośrodowiskowo-klimatycznego na polską przyrodę. Jest sprzeczny z samą ideą PRŚK jako instrumentu ochrony przyrody i środowiska, a także ze zobowiązaniami Polski do ochrony siedlisk i gatunków o znaczeniu wspólnotowym, a zatem również z Ustawą o ochronie przyrody.

Hasło przewodnie tegorocznych obchodów Światowego Dnia Mokradeł brzmi: “Już czas na przywrócenie mokradeł!”. I, rzeczywiście, nie ma na co czekać. Osuszyliśmy już ponad 85% znajdujących się na terenie Polski torfowisk. Większość naszych bagien dekady temu została pocięta sieciami rowów melioracyjnych, które wciąż odprowadzają z nich wodę, zamieniając te naturalne magazyny węgla w źródła emisji gazów cieplarnianych. Stopniowo, coraz głębsze pokłady torfu ulegają osuszeniu, a zawarty w nich węgiel utlenia się i uwalnia do atmosfery w postaci dwutlenku węgla, przyspieszając zmianę klimatu. Najwyższy czas, by powstrzymać ten proces i zaplanować szeroko zakrojone działania na rzecz zatrzymania wody w torfowiskach!

Wspólna deklaracja uczestników konferencji Pakt dla Mokradeł 

Na stronie konferencji można zapoznać się ze szczegółowym programem planowanych wystąpień na konferencji "Pakt dla Mokradeł", która odbędzie w lutym 2023 w Warszawie. Na stronie konferencji znajdziecie też Państwo sylwetki prelegentów, którzy wystąpią z wykładami wprowadzającymi w główne tematy dnia mokradeł i konferencji.

Aktualności