Członek założyciel
Wetlands International European Association

Iza kochała ludzi, kochała przyrodę, żyła z pasją, inspirowała i walczyła, żeby zostawić świat lepszym, niż go zastała. W niedzielę 25 kwietnia 2021 roku ze smutkiem pożegnaliśmy naszą przyjaciółkę i współpracowniczkę, orędowniczkę życia w zgodzie z naturą i obrończynię dzikiej przyrody, także mokradeł - Izę Mier-Jędrzejowicz. Iza miała 36 lat, zmarła po długich zmaganiach z chorobą. Bliscy Izy zaproponowali, by żałobnicy, zamiast przynosić kwiaty na pogrzeb, przekazali darowiznę na wsparcie naszych działań na rzecz ochrony przyrody mokradeł.

Wspominamy Izę jako niezwykle radosną, twórczą, pełną mocy i determinacji kobietę, zarażającą wszystkich dookoła śmiechem, entuzjazmem i wiarą w możliwość zmiany świata. Dzięki szczególnemu talentowi do zajmującego opowiadania o sprawach, które były dla Niej ważne, z łatwością zjednywała sobie przyjaciół i sprzymierzeńców w działaniach. Uwielbiała pracować w grupie, wspierać się wzajemnie, wspólnie tworzyć plany ekologicznej rewolucji i błyskawicznie wdrażać je w życie.

1

W Centrum Ochrony Mokradeł Iza angażowała się jako wolontariuszka w ochronę zagrożonych torfowisk, a także pracowała nad projektem, który miał uświadomić ludziom skalę niszczenia tych ekosystemów wskutek wydobycia torfu. W projekcie mieliśmy między innymi wspólnie popularyzować zastępowanie torfowych podłoży ogrodniczych kompostem. Od Izy nauczyliśmy się, że ochrona mokradeł może zaczynać się od warsztatów na temat odpowiedzialnej produkcji żywności albo budowy osiedlowego kompostownika. Nie zdążyliśmy zrealizować wspólnych planów. Deklarujemy, że nie odpuścimy tematu - dołożymy wszelkich starań, żeby tę inspirację przekuć w działanie.

 

O Funduszu

 Bliscy Izy zaproponowali, by żałobnicy, zamiast przynosić kwiaty na pogrzeb, przekazali darowiznę na wsparcie naszych działań na rzecz ochrony przyrody mokradeł. Bardzo dziękujemy za okazane nam zaufanie.

W ramach darowizn, przekazanych nam bezpośrednio na konto Stowarzyszenia w dniach od 28 kwietnia do 6 maja 2021 roku, a także w ramach zorganizowanej przez partnera Izy, Alexa, osobnej zbiórki przeznaczonej dla znajomych Izy spoza Polski, otrzymaliśmy 80 wpłat na łączną kwotę 37.733,00 zł.

Celem Funduszu Izy Mier jest wykup cennych przyrodniczo gruntów mokradłowych oraz upamiętnienie Izy poprzez ich ochronę i stworzenie społecznego rezerwatu przyrody.

 

 

Co dalej? 

(opublikowano 12 listopada 2021)

 W ciągu pięciu miesięcy od otrzymania ostatniej wpłaty na Fundusz Izy Mier udało nam się:
 - wytypować niezwykle cenne przyrodniczo grunty mokradłowe do wykupu i objęcia ochroną w formie społecznego rezerwatu przyrody,
- odnaleźć właścicieli działek, nawiązać z nimi kontakt i przekonać ich do sprzedaży,
- skontaktować się z rzeczoznawcami od wyceny gruntów i oszacować rynkową wartość nieruchomości,
- zasięgnąć rady notariuszy oraz pracowników KOWR i przetrzeć szlak związany z wykupem nieruchomości rolnych na cele ochrony biernej przez osobę prawną,
- przejść pomyślnie przez niezbędną do zakupu nieruchomości rolnej przez osobę prawną procedurę uzyskiwania decyzji Dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR),
- zebrać niezbędne na poszczególnych etapach procedury zakupu gruntu dokumenty.

Obecnie finalizujemy formalności związane z zakupem dwóch działek o łącznej powierzchni 2,34 ha w niezwykłym przyrodniczo miejscu.

Co to za miejsce? Przed końcem 2021 roku, gdy nieruchomość ta oficjalnie przejdzie na własność stowarzyszenia Centrum Ochrony Mokradeł, podamy więcej szczegółów na temat mokradła, które obejmiemy ochroną.

 

 

CMok właścicielem działek w dolinie Rospudy

(opiblikowano 18 lutego 2022)

Dolina Rospudy jest największym w Polsce, a także jednym z największych w Europie Środkowej i Zachodniej, przepływowym torfowiskiem niskim zachowanym w stanie zbliżonym do naturalnego. Decyzja o zakupie działek w Dolinie Rospudy wyznacza początek nowego kierunku w działaniach CMok, którym ma być zabezpieczenie cennych mokradeł z myślą o ich trwałej ochronie biernej. Zaczęliśmy od 3,49 ha na jednym z najbardziej niezwykłych bagien w naszym kraju, w którego ochronę jesteśmy zaangażowani od niemal 20 lat.

Więcej

Aktualności