banner_006
banner_007
banner_001

Centrum Ochrony Mokradeł otwiera nabór do pierwszej edycji Letniej Szkoły Bagiennej, czyli tygodniowego terenowego kursu ekologii i ochrony mokradeł, która odbędzie się w dniach 10-16 lipca 2023 na Podlasiu i Mazowszu. Zapraszamy do zgłaszania się!

 

szkola bagienna

 

Dla kogo?
Letnia Szkoła Bagienna organizowana jest dla przyrodniczek i przyrodników, którzy zajmują się w swojej pracy lub działalności społecznej ochroną przyrody i mają lub mogą mieć znaczący wpływ na stan siedlisk bagiennych. Mogą to być osoby związane z organizacjami pozarządowymi, jednostkami administracji ochrony przyrody (np. parki narodowe i krajobrazowe, Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska), a także naukowcy i doktoranci. Zależy nam by były to osoby, które mają możliwość wykorzystania pozyskanej wiedzy w praktyce. Przewidujemy miejsca dla 20 uczestników, których wybierzemy w trybie konkursowym na podstawie zgłoszeń (kryteria poniżej).

Jaki będzie zakres tematyczny szkolenia?
Zrozumienie funkcjonowania i stanu mokradeł oraz zaplanowanie ich ochrony jest zadaniem wybitnie interdyscyplinarnym. Ponieważ nie zawsze jest możliwość konsultacji z różnymi specjalistami, trzeba posiąść minimum kompetencji w wielu dziedzinach. Będziemy się starali przekazać je w zakresie: botaniki i ekologii roślinności, gleboznawstwa i torfoznawstwa, ekohydrologii, ekologii krajobrazu, ornitologii, metod oceny usług ekosystemowych, praktyki planowania i realizacji ochrony i restytucji ekosystemów.

Czego można się spodziewać?
Szkoła będzie miała formułę tygodniowego objazdu różnych torfowisk Podlasia (z mazowieckim dodatkiem). Odwiedzimy między innymi Dolinę Rospudy i inne torfowiska Puszczy Augustowskiej, Biebrzański Park Narodowy, Narwiański Park Narodowy i okolice Puszczy Białowieskiej, by zakończyć na mazowieckim Bagnie Całowanie. Będziemy podróżować autokarem, noclegi zostaną zorganizowane w kilku obiektach turystycznych. Większość czasu będziemy w terenie, poznając różne aspekty zróżnicowania ekosystemów bagiennych, procesy ich degradacji, a także metody badań, prowadzenia działań ochronnych i oceny ich skutków. Zakładamy, że celem Szkoły jest nie tylko jednostronne przekazanie wiedzy, ale przede wszystkim sieciowanie oraz wymiana wiedzy i doświadczeń wszystkich uczestników. Wieczorami będą się odbywać krótkie wykłady oraz dyskusje. Na zakończenie planujemy minikonferencję, w czasie której uczestnicy Szkoły powinni przedstawić własne referaty na temat własnych działań (projektów, badań, zagadnień prawnych itd.) związanych z mokradłami.

Kto będzie prowadził Szkołę?
Wśród prowadzących będą eksperci związani z Centrum Ochrony Mokradeł (dr Łukasz Kozub, dr hab. Wiktor Kotowski) oraz zaproszeni goście (m.in. Paweł Pawlaczyk z Klubu Przyrodników oraz Michał Korniluk z fundacji Natura International Polska).

Ile to kosztuje?
Większość kosztów Szkoły Bagiennej zostanie sfinansowana dzięki grantowi Funduszu Klimatycznego Ambasady Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie. Zakwalifikowanych uczestników prosimy o opłacenie wpisowego w wysokości 350 zł.

Jak się zgłosić?
Wypełnij formularz zgłoszeniowy. Będziesz w nim poproszony/a o zamieszczenie krótkiego CV oraz opisanie w jaki sposób Twoja praca lub inna działalność wiąże się z mokradłami i jak planujesz wykorzystać zdobytą wiedzę. Potencjał „multiplikacji” efektów projektu jest ważnym kryterium jego oceny i będzie również istotny w rankingu kandydatów do Szkoły. W formularzu prosimy również o zaproponowanie tematu wystąpienia na końcowej minikonferencji Szkoły. Nabór trwa do końca maja, a uczestników wybierzemy w pierwszej połowie czerwca.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Czy potrzebne są szczególne umiejętności lub sprzęt, aby uczestniczyć w Szkole?
Potrzebna jest w miarę dobra kondycja terenowa (planujemy kilkukilometrowe trasy po bagnach). Zakładamy, że uczestnicy szkoły mają wykształcenie z zakresu nauk przyrodniczych lub doświadczenie (zawodowe albo hobbystyczne) w tym zakresie. Dobrze widziana jest przynajmniej podstawowa znajomość flory i umiejętność uczenia się gatunków roślin. W zakresie ekwipunku wystarczą porządne kalosze lub wodery „biodrówki”. W zakresie nastawienia koniecznym warunkiem jest tolerancja, a najlepiej szczera empatia w stosunku do komarów, gzów i innych mieszkańców bagien, którzy będą traktować nas jako pożywienie.

 

Więcej informacji: prosimy o kontakt pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

OGŁOSZENIE w pdf

 

Projekt jest dofinansowany z Funduszu Klimatycznego Ambasady Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie.

Logo DB PL

Aktualności